Yabancı Bayraklı Yatların Türk Bayrağına Geçişine İlişkin Beklenen Tebliğ Yayımlandı.  Bakanlar Kurulunun aldığı karar neticesinde yayımlanan genelge’ ye göre; %8 değerindeki Özel Tüketim vergisi  %0′ a  Katma Değer Vergisi ise % 18 den % 1 indirilmiştir.

Funda Yat Acenteliği olarak;

 

Resmi Gazetenin 27.01.2017 tarihli ve 29961 sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 6770 sayılı Kanun ile Türk Bayrağına geçiş teşvik edilmiş ve  03.03.2017 tarihli ve 29996 sayılı Resmi Gazetede yürürlüğe giren 2017/3 sayılı tebliğ ile de yabancı bayrakta bulunan teknelerin Türk Bayrağına geçmesine ilişkin işlemlere başlamış bulunuyoruz.

Tekneniz Ticari yada Özel olsun,

Bayrağı, Lokasyonu farketmeksizin, Türk Bayrağına geçiş işlemlerini yapabilmekteyiz.

  • Bağlama Kütüğü ruhsatnamesi ve Telsiz tescil işlemleri,
  • Transıtlog açma ve kapatma işlemi ,
  • Tekne Noter / Konsolosluk satış işlemleri,
  • Demirbaş eşya kaydı ve defteri,
  • Gümrük ve İthalat işlemleri,
  • Sörvey ve ölçüm ile Class, Loyd kayıt hizmetlerimiz ile Türk Bayrağına geçiş işlemleriniz için tek bir fiyat veriyor, yaptığımız tüm işlemleri sırasıyla sizlere bildiriyoruz,

Firmamız talep ettiğiniz tüm işleri ; Bilinçli, doğru, zamanında ve dürüst bir şekilde gerçekleştirir.

Teknenizin Türk Bayrağına geçişi içi aşağıdaki formu kullanarak Fiyat Teklifi Talebinden Bulunabilirsiniz.

Tasarının amacı ikinci el yabancı bayraklı tekne sahiplenmiş fakat Türk bayrağına geçişi mümkün olmadığı için yabancı bayrakta kalmak zorunda olan Deniz severlere; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan “Yat, kotra ve teknelerde Bakanlar Kurulu, yetkisini sonuna kadar kullanarak KDV ( CIF ) oranını yüzde 1’e indirdi, ÖTV’yi ise sıfırladı.

Tasarı ile; Türk bayrağına geçmenin yabancı bayrağa göre birçok avantajları bulunuyor zira, haber kaynaklarından alınan bilgilere göre yabancı bayraklı yatlara kışlama kotası getirleceği de söylentiler arasında var.

Yurt dışında bulunan şirketin vergileri ve diğer masraflar göz önüne alındığında; Türk siciline kayıtlı yatlar her yıl ödenmesi gereken ödemeler bakımından fiyat avantajıda sağladığı kolaylıklar arasında.

Tekne sahiplerinin ödemesi gereken %1 oranındaki KDV'nin hesaplanmasında, gümrük müdürlüğü tarafından kurulan Değer Tespit Komisyonu kararının esas olduğu bildirilmiştir.

Teknenizde bulunan Makine, fiber bot ve motoru ile tüm seyir cihazlarının tekne üzerindeki tespiti yapılacak, marka, model, seri numaraları Demirbaş Eşya Listesine eklenecek ve bununla birlikte Tv, radyo  ve diğer ses sistemi gibi elektronik eşyalarda millileşecektir.

Millileşen elektronik cihazlar için de 1000 de 1 i kadarlık tutar TRT bandrolü iletişim vergisi olarak ödenecektir.

29996 sayılı Resmi Gazete yayınlanan Tasarı 30 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli kılınmıştır.

Türk Bayrağına Geçiş yapılmasıyla birlikte, Yabancı Bayraklı Tekneler için kısıtlı olan sahalarda demirleme ve konaklama özgürlüğüne de sahip olunur.

Teknenizin (ölçme, terkin, gümrük ve satış v.b ) işlemleri tamamlandıktan sonra tekneniz için 5 yıllık vizesi yapılmış, Türk Limanları Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi düzenlecektir

Tekne isim başvurusu yapılacaktır. Türk limanları bağlama kütüğüne aynı isimde bir ikinci bir Tekne kaydı yapılmamaktadır.

Yurtdışında bulunan teknenizin de türk bayrağına geçiş işlemlerini yönetmelik gereği yapabilmekteyiz.

Teknenizin Türk Bayrağına Geçiş İşlemlerini Yetkili bir Acente ile Gerçekleştimenizi tavsiye ederiz.

Mesleğimizin güvenilirlik esasına dayandığını ve geçmişi, uzun vadeli ticari ilişkilere bağlı olduğunu biliriz.Bu sebeple temsilciliğini üstlendiğimiz hiç bir müşterimizi kaybetmek istemeyiz. Ortaklık yaklaşımımızla müşterilerimizin isteklerine kulak verir, ihtiyaçların zamanlama ve aciliyet bilinciyle sonuca odaklanırız

Piyasadaki en ucuz hizmeti değil, ödediğiniz tutarın gerçek karşılığını garanti ederiz ve müşterilerimizin memnun kalmadığı hiç bir Acentelik hizmetinden ücret almayız.

YERLEŞİK

Yerleşik bir Acente ile çalışmak güven verir. Ataköy Marina Çekek Sahasında distribütör firma olarak Yatçı misafirlere Tekne Acenteliği hizmetleri sağlamaktayız

YETKİLİ

İstanbul Ticaret odası Sicil no : 858426 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Gemi Acenteliği Yetki Belgesi no: 1066 Deniz Ticaret Odası Üyeliği Sıra no:055302

TECRÜBELİ

10 yılı aşkın sektör eğitim ve tecrübesi, 5 yıllık Acente tecrübemiz ile Teknenizin ulusal ve uluslararası kurallara uygun seyri için tüm prosedürü en kısa zamanda ve en az masrafla gerçekleştiriyoruz.

Teknenizin Evraklarının Yenilenme zamanı geldiğinde size bildirimde bulunmamızı istermisiniz ?

Bülten

Eki
07

ATAKÖY MARİNA VE YAT İŞLETMELERİ A.Ş.

Doğu ve Batı uygarlıklarının

Eki
07

CNR AVRASYA BOAT SHOW 2017

Fuarı, yerli ve yabancı 63 bin 507 kişi ziyaret

Eki
07

West İstanbul Marina, SEQUEL P’yi karaya aldı

West İstanbul Marina (WİM) 700 ton kapasiteli travel

Galeri

FUNDA YAT ACENTELİĞİ

Malta Bayrağı ile Ticari Tekneler Avrupa limanlarında serbest dolaşım izni alıyor

-

Teknenizin Evraklarının Yenilenme zamanı geldiğinde size bildirimde bulunmamızı istermisiniz ?

-